Odunpazarı Esok Rally Web Sitesi

Güvenlik Kuralları

Rally_Phrygia_2018_SpectatorSafety

Çizimde kırmızı ile işaretlenmiş alanlar tehlikeli olup, bulunmanız yasak bölgelerdir.
Lütfen aktivitelerinizi güvenlik önlemleri çerçevesinde planlayınız.
Aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır. 
Tüm gerekli önlemleri almamıza rağmen Motor sporları tehlikeli olabilir, kaçınılmaz kazalar yaşanabilir.

 1. Seyircilerin, motor sporlarının doğası gereği tehlikeli olduğunun tamamıyla farkında olması ve bunu akıllarından çıkarması gerekmektedir. Ralliye katılmak ve içerisinde yer almak bir miktar tehlike arz edip; yaralanmalara, ölümlere ve sakat kalmalara ya da mülklerin zarar görmesine sebebiyet verebilecek durumlar ve kayıplara sebebiyet verebilir. Seyirci ralliye katılmakla, ralli ile ilgili hizmetler, alanlar ve tesisleri kullanmakla bu riski kabul etmiş ve riskin bilincine varmış olarak kabul edilir.
 2. Daima kendinizin ve başkalarının güvenliğini göz önünde bulundurunuz.
 3. Sizin ve diğerlerinin güvenliği için görev yapan güvenlik gözetmenlerinin, seyirci gözetmenlerinin, görevlilerin, polis memurlarının ve jandarmanın tüm talimatlarına uyun. Aksi takdirde etabın iptal edilmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu kişiler, organizasyonun FIA ve TOSFED güvenlik kriterlerine uygun olarak koşulmasını sağlamak için görev yapmaktadır.
 4. Gözetmenler ve görevlilerin baskı altında olmaksızın çalışmaları gerekmektedir. Görevlilere karşı kötü niyetli, tehdit ve şiddet içeren davranışlara tolerans gösterilmeyecek ve bu tarz davranışlarda bulunan seyirci etkinlik alanından çıkartılacaktır.
 5. Organizatörlere çatışmayınız, onlarla iş birliği içerinde hareket ediniz. Onların öncelikli görevi yarış organizasyonunu herkes için güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektir.
 6. Seyirci alanlarına doğru gelirken Ralli otomobillerinin de aynı yolu kullanabileceğinizi aklınızda bulundurun. Lütfen, ralli otomobilleriyle yarışmaya kalkmayın. Tehlike anında her an kaçmaya hazır durumda bulunun. Otomobilinizi etap yakınında veya içinde park ederken, ralli otomobilleri ve acil durum araçlarının sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilecekleri kadar alan bıraktığınızdan emin olun.
 7. Seçtiğiniz izleme noktasına ulaşmak için erkenden yola çıkın ve etkinlik başlamadan önce kesinlikle yerinizi ulaşmış olun.
 8. Ralli güzergâhı boyunca yürümeyin. Lütfen yoldan uzakta, ağaçların arkasında ya da oluşturulmuş patika yollarda yürüyünüz.
 9. Tehlikeli alanlara yaklaşmayınız. Daima güvenlik bantlarının ve bariyerlerin arkasında kalın.
 10. “00” numaralı (çift sıfır) öncü araç önünüzden geçtikten sonra yolda durmayın ya da karşıdan karşıya geçiş yapmayın.
 11. Yoldan güvenli olabilecek kadar uzakta durun ve otomobilleri dikkatle takip edin. Daha iyi ve güvenli bir görüş için yoldan yüksekte olan noktaları tercih edin.
 12. Asla yol seviyesinin altındaki bir noktada durmayın.
 13. Acil bir durum esnasında kaçmanıza engel olabilecek bir noktada durmayın.
 14. Ralli otomobillerinin hızlarının farkında olun ve sorumsuz davranışlarda bulunmaktan kaçının.
 15. Beklenmedik olayların gerçekleşebileceğini aklınızdan çıkarmayın.
 16. Kulağınızı yaklaşan otomobillerden ayırmayın.
 17. Otomobillerin geçişleri arasındaki zaman farkı sürekli değişkenlik gösterir. Bu nedenle aradaki zaman farkına güvenip kesinlikle karşıdan karşıya geçiş yapmayın.
 18. Güvenlik işaret ve işaretçilerinin talimatlarına uyun.
 19. Kesinlikle etkinlik esnasında alkol almayın.
 20. Çocuklar ve bebeklere daima onlardan sorumlu kişiler tarafından eşlik edilmelidir.
 21. Lütfen diğer seyircilerin seyir zevkini engelleyecek davranışlarda bulunmaktan kaçının.
 22. Evcil hayvanlarınızı etkinlik sahalarına getirmeyiniz. Getirirseniz lütfen onu otomobilinizde bırakın.
 23. Rallilerin yapıldığı alanlar genellikle tarım, orman ve doğal koruma alanlarını içerir. İyi bir ralli izleyicisi doğayı korur ve doğaya gerekli özeni gösterir.
 24. Ateş ve mangal yakmayın. Bunlar ciddi hasara yol açabilecek yangınlara sebebiyet veren başlıca etmenlerdir.
 25. Özel etap tamamlanana kadar yerinizde kalmaya devam edin. Etabın trafiğe açıldığını gösteren süpürücü araç geçmeden yerinizi terk etmeyiniz.
 26. Lütfen çöplerinizi çöp kutularına atmak üzere yanınıza alınız…